Přeskočit na hlavní menu - Přeskočit na podmenu
Báje o souhvězdí - Vodnář
Ve věku železném byli lidé velmi zlí a sobečtí. Ze světa vymizela pravda a ctnost. Když viděl Zeus spušť, která panovala na zemi, rozhodl se, že všechny lidi zničí. Devět dní lil Zeus na Zemi proudy vody, až ji celou zatopil a všichni lidé utonuli.
Jediní, kdo přežili, byl Prométheův syn Deukalion se svou manželkou Pyrrhou. Zachránila je Prométheova rada. Poradil jim, aby si vystavěli pevný člun a v něm zkázu přečkali. Deukalion s Pyrrhou přistáli na hoře Parnasu.
Bohyně Themis jim přikázala, aby zahalili hlavy, uvolnili roucha a házeli za sebe kosti své matky. Deukalion správně pochopil smysl věštby. Velkou matkou je Země a její kosti jsou kameny. Z kamenů, jež hodil on, se zrodili muži. Z kamenů, které hodila Pyrrha, se zrodily ženy. Deukalion a Pyrrha pak měli spolu syna Helléna, který se stal praotcem Řeků.
Zeus lijící na Zemi vodu je zobrazen na obloze jako souhvězdí Vodnáře.
Báje o souhvězdí - Ryby
Řecká bohyně Afrodité byla dcerou Diovou a manželkou kulhavého boha kováře, Hefaista. Afrodité byla svému muži nevěrná s mnoha bohy i smrtelnými muži a měla s nimi mnoho dětí. Jedním z jejích synů byl i Erós, bůh lásky, který svými šípy přinášel lidem i bohům šťastnou i nešťastnou lásku.
Jednou se Afrodité i s Erótem procházeli po břehu řeky Eufratu. Náhle se před nimi objevil obr Tyfón. Byl hrozný. Měl sto hlav, dračí, psí i lidské podoby a ničil vše, nač přišel.
Vyděšená Afrodité skočila i se synem do vln Eufratu a proměnila sebe i Eróta v ryby.
S Tyfónem svedl později Zeus těžký boj. Za to, že se chtěl stát panovníkem bohů i lidí, jej Zeus ochromil bleskem a uvěznil pod socilskou horou Etnou. Tam netvor žije a občas ze sopky vyráží plameny a horké větry a sopka chrlí lávu.
Na památku podoby, v níž Afrodité unikla obrovi, byly ryby přeneseny na oblohu.
Báje o souhvězdí - Blíženci
Dvojčata Kastor a Pollux byli synové spartského krále Tyndarea. Pollux byl podle pověsti synem Diovým, byli tedy nevlastní bratři, přestože byli dvojčata. Jejich matkou byla Léda a sestrou Helena, švagrová mykénského krále Agamemnona.
Oba chlapci byli už od mládí velmi stateční. Kastor byl vynikající lukostřelec, jezdec i krotitel koní. Pollux vynikal v pěstním zápase a jako syn Diův byl nesmrtelný. Byli jedněmi z padesáti řeckých hrdinů, kteří se spolu s Iásónem zúčastnili výpravy Argonautů. Iásón zorganizoval námořní výpravu, aby se zmocnil zlatého rouna ukrytého v jeskyni na Kolchidě.
Hrdinové museli na cestě za zlatým rounem překonat mnoho nebezpečí. Při plavbě po Černém moři jednou vypukla vichřice. Hrozila, že potopí loď Argó a všichni plavci zahynou. Pěvec Orfeus proto začal hrát na kouzelnou lyru a prosil bohy o pomoc. Bouře najednou ustala. V tom okamžiku se na čelech dvojčat rozzářily jasné hvězdy. Od těch dob se stali oba bratři ochránci námořníků.
Protože chtěli být neustále spolu i poté, co smrtelný Kastor zemřel, proměnil je Zeus v souhvězdí Blíženců. Na oblohu umístil i řeku Eridanus, po níž plula kdysi bájná loď Argó.
Báje o souhvězdí - Vozka
Řecký král Erechtheus byl synem Země a božského kováře Héfaista. Byl vychován bohyní Pallas Athénou a když dospěl, stal se athénským králem. Na počest bohyně, která jej vychovala, založil slavnosti bohyně Athény a nejstarší chrám Erechteion, v němž byla Athéna uctívána.
Nejjasnější hvězda souhvězdí Vozky - Capella - představuje kozičku, která kojila na Krétě Dia. Jmenovala se Amalthea a její jméno dnes nese jeden z měsíců Jupitera.
Vozka je znázorňován s kozičkou na rameni a s kůzlátky v ruce.
Báje o souhvězdí - Beran
Thébský král Athamas měl s bohyní oblaků Nefelou syna Frixe a dceru Hellu. Když opustil svou první manželku, která se vrátila na nebesa, oženil se se smrtelnou ženou. Macecha děti nenáviděla a krutě s nimi nakládala.
To se dozvěděl posel bohů Hermés a poslal sourozence do království Kolchidy na východním břehu Černého moře. Hermés dal dětem na cestu létajícího berana se zlatým rounem. Zachránil se však jen chlapec Frixos. Děvče se nedrželo dost pevně a spadlo do moře, kde utonulo. Moře, v němž se Hellé utopila, se pak nazývalo Hellespont.
Frixos byl králem Kolchidy vlídně přijat a dokonce se oženil s jeho dcerou. Berana obětoval Diovi a zlaté rouno věnoval králi. Ten rouno ukryl v jeskyni hlídané drakem, který nikdy nespal. Přesto bylo rouno odvezeno do řecka lodí Argó patřící hrdinovi Iásónovi. Beran se ocitl na obloze nedaleko Andromedy.
Báje o souhvězdí - Severní koruna
V hlavním městě ostrova Kréta panoval kydsi král Mínos. Měl nevlastního syna Mínotaura, kterého musel ukrývat před světem. Mínotaurus byl totiž obluda s lidským tělem a býčí hlavou. Mínos se rozhodl vybudovat bludiště, v jehož středu by syna ukryl. Stavitelem labyrintu se stal Daidalos se svým synem Ikarem.
Mínotaurovi v labyrintu byli jako oběti každoročně předhazováni chlapci a dívky z nedalekých Athén. Jednou padl los i na syna athénského krále jménem Théseus. Chlapec se zalíbil krétské princezně Ariadně a ta nechtěla dopustit, aby zahynul. Darovala mu proto klubko nití, aby v labyrintu nezabloudil, a meč, kterým měl Mínotaura zabít. Díky těmto darům se podařilo Théseovi netvora zdolat a zbavil tak zemi hrozného zla. Tímto činem proti sobě popudil krále Mínose a musel i s Ariadnou uprchnout na ostrov Naxos. Tam Théseus Ariadnu zanechal a odplul do Athén.
Do princezny Ariadny se zamiloval bůh Dionýsos - bůh vína a veselí a vzal si ji za ženu. Ariadna nemohla na Thésea zapomenout a tak jí manžel daroval překrásnou čelenku, aby ji v jejím stesku potěšil. Když Ariadna zemřela, vyhodil Dionýsos čelenku na oblohu, aby ji už žádná žena nemohla nosit. Drahokamy se proměnily v hvězdy a září na obloze jako souhvězdí Severní koruny od jara až do podzimu.
Báje o souhvězdí - Velká medvědice
Bohyně lovu Artemis měla ve své družině také krasivici Kallistó, jejíž půvaby okouzlily nejvyššího boha Dia. Když Artemis jejich vztah odhalila, vyhnala Kallistó ze své družiny. Vyhnaná a opuštěná Kallistó se potulovala mezi horami a když porodila Diova syna Arkáse, Diova manželka Héra ji za trest proměnila v medvědici.
Malý Arkás vyrůstal a stal se vášnivým lovcem. Na svých toulkách jednou potkal v lese medvědici Kallistó a nic netuše, zamířil na ni svůj luk. Jeho otec Zeus však stačil vystřelený šíp odchýlit a tak zabránit matkovraždě. A protože nebylo v jeho moci rušit činy jiných bohů, proměnil v medvěda i Arkáse a spolu s matkou ho přenesl na oblohu.