Přeskočit na hlavní menu - Přeskočit na podmenu
Bajka na měsíc : Růže a motýl
V koutku překrásné a veliké zahrady kvetla růže. Záviděla svým kamarádkám, které rostly uprostřed zahrady. Říkala si : „Každý se na ně dívá, každý se jim diví a obdivuje se jim. Já žiju a umřu, aniž by si mě někdo všiml.“ „Alespoň zemřeš o nějaký čas později,“ odpověděl motýl, který zaslechl její žalostné kvílení, „protože trpí parnem, vždyť je pálí slunce a kolemjdoucí je často utrhnou. Ty tu stojíš opodál v líbezném chládku a stínu a užíváš si svého života.“
Naučení :
Nezáviď vznešenějším - obyčejně život, kterým se naoko blýskají, ve skutečnosti trvá krátce a je velmi obtížný.
Bajka na měsíc : Děti a žáby
Skupina malých chlapců si hrála na hrázi velikého rybníka. Někteří z nich se radostně bavili tím, že kdykoliv žabka vystrčila hlavičku z vody, házeli po ní kamení. Mnohá se musela potopit s rozbitou hlavičkou a chlapci o to více hlasitěji výskali. Až jedna z nich zavolala : „Děti, děti, neuvědomujete si, že co vám slouží ke hraní, nám zvířtkům přináší smrt !“
Naučení :
Nic není krutějšího, než se radovat z toho, co by pro jiného mohlo být škodlivé nebo mu bylo smrtelné. Mít nějaké potěšení z bolesti zvířete ukazuje velmi zlé srdce.
Bajka na měsíc : Pes a dva zajíci
Pes pronásledoval mladého zajíce. Již již po něm chtěl skočit, když vyrazí druhý a utíká přímo před psem. „Toho jistě dostanu,“ pomyslil si pes a pustil se za tím větším. Byl však příliš unavený a běžel za ním nadarmo. Čerstvý běžec mu utekl a lakomý pes nechytil z obou zajíců ani jednoho.
Naučení :
Buď spokojený i s malým ziskem, kdo příliš mnoho žádá, ničeho nedobude.
Bajka na měsíc : Vlkův slib
Vlk se chytil do myslivcovy pasti a přísahal mu, že do konce života nebude jíst maso a že se bude živit jenom bylinkami, sem tam někdy pouze rybou. Myslivec se dal uprosit, pustil vlka a ten hned pelášil k lesu. Ještě než tam doběhl, zahlédl válet se v bahně divoké prase. „Podívejme,“ zvolá, „ to zvíře se živí vodou a to bude určitě ryba - to mě můj slib nezavazuje.“ Řekl to, skočil na prase a roztrhal ho.
Naučení :
Nemáme věřit ani největšímu slibu známého zlosyna. Ten, kdo rád dělá zločiny, lehce si najde nějakou výmluvu.
Bajka na měsíc : Orel a kavka
Orel se z oblaku spustil na beránka, uchopil ho do pařátů a odnesl do povětří. Kavka to uviděla a velice se jí to líbilo. „Cožpak bych to také já nemohla ?“ říkala si sama sobě a slétla na tučného berana. Chtěla s ním vzlétnout, ale zapletly se jí do beranovy vlny pařáty a tak se snažila odletět zbytečně. Přišel ovčák, lehce ji chytil, zastřihl jí perutě a přinesl ke hraní svým děem. „Tatínku,“ volaly děti, „jak se ten podivný ptáček jmenuje ?“ „Ještě před hodinou,“ směje se otec, „myslel, že je orel, ale teď se přesvědčil, že je to jen hloupá kavka.“
Naučení :
Nic nepřináší větší hanbu a potupu než provádění takových věcí, které nejsou v naší moci.
Bajka na měsíc : Dva hrnky
Za velké povodně plavaly na vlnách dva hrnky. Jeden byl hliněný, druhý byl z tvrdé mědi. Hliněný se bedlivě vyhýbal druhému, až ten si toho všiml a řekl : „Proč se ode mě tak odtahujěš? Neboj se, ani by mě nenapadlo ti nějak ublížit.“ Hliněný mu říká : „Věřím bratře že ne schválně, ale podívej se - ty jsi z mědi, já z hlíny a kdykoliv do sebe vrazíme, vždycky jen já zahynu.“
Naučení :
Oddaluj se vždycky od bohatších a mocnějších, stává se, že časem jsou ti přátelé, jestli se však znepřátelíte, vždy jen oni zvítězí a mnohdy bez úmyslu jsou velmi škodliví.
Bajka na měsíc : Kuna a holubi
Kuna se chytila do želez. Nesnesitelně ji to bolelo a měla strach z toho, že před sebou má jistou smrt, jestliže ji pán z domu uvidí.
Mladý holoubek ji uviděl v tom bolestivém stavu, letěl ke své matce a volal : „Radost nad radost : blíží se konec našeho úhlavního nepřítele! Poleť matko podívat se na jeho trápení, ještě mu ho zvětšíme našim posměchem.“ „Zůstaň tady a styď se“, odpověděl starší holub. „Dělat si posměch z nešťastného, i kydyby byl naším úhlavním nepřítelem, ukazuje zlé srdce a takovému zase jiní přejí neštěstí.“
Naučení :
Měj utrpení i s tím, kdo tě nenávidí. Jesliže ho uvidíš v nouzi a bídě, pamatuj si, že je také člověkem a ne že je tvým nepřítelem.
Bajka na měsíc : Holoubek a včelička
Žíznivá včelička se chtěla napít z potoka. Byla nepozorná, sklouzla do vody a hrozilo, že se utopí. Holoubek to viděl z nejbližšího stromu, hodil do vody ratolest, na kterou včelička vylezla a tak se zachránila před smrtí.
Brzy nato na holoubka zamířil myslivec a ten to nezpozoroval. Myslivec chtěl vystřelit, když včelička zahlédla v jakém nebezpečí života je její ochránce. Rychle přilétla a myslivce štípla do nohy. Bolest ho překvapila tak, že se pohnul a nevystřelil. A holoubek zachráněn ulétl.
Naučení :
Buď připraven jiným i bez prošení pomoci, i jiní ti budou pomáhat. Mnohý si záchranou cizího života zachránil i život svůj.
Dva synové rolníka se procházeli okolo polí svého otce. „Podívej se bratře!“ vykřikl jeden, „jaký je rozdíl v těchto klasech. Jen se podívej, jak tyto se špatně klaní a tyto jak pěkně stojí vzhůru!“ „To je tak!“ odpověděl druhý, „kdybych byl jako tatínek, všechny klasy co se klaní, bych vytrhal a zaházel.“ „To by mi bylo pěkné hospodářství, kdybych toto udělal!“ poučil je otec, který poslouchal jejich povídání. „ Pamatujte si, že právě takové klasy, co se vám nelíbí jsou nejpěknější. Klaní se proto, že mají hojně zrna a tyto rovně stojící jsou jen prázdná sláma. Toto so dobře zapamatujte.“
Naučení :
Také mezi lidmi se děje stejně jako na poli - obyčejná prázdná hlava se vždy vypíná nad jiné.
Bajka na měsíc : Strakapoud a holub
Strakapoud a holub navštívili páva. Když se vraceli, řekl strakapoud holubovi : „Jak se ti líbil náš hospodář? Není to protivné stvoření? Jeho pýcha, neforemné nohy a zvlášť přeošklivý hlas - to není ani k vydržení !“ Holub mu na to odpoví : „Ani jsem to nepozoroval, jen jsem se obdivoval kráse jeho peří jak na těle tak i na hlavě, také na kruhu, který vytvořil svým ocasem.
Naučení :
Šlechetný člověk pozoruje jen ctnosti, kdežto zlosyn pozoruje jen chyby.
Bajka na měsíc : Ježek a krtek
Ježek cítil, že se blíží zima a poprosil krtka, aby mu pronajal jen velmi malé místečko ve své jeskyňce, aby se ochránil před nastávajícími mrazy. Krtek byl zpočátku spokojen, ale sotva se tu ježek usadil, začal se roztahovat a užívat si svého pohodlí. Každou chvíli bodal svého domácího svými pichlavými ostny. Krtek poznal svou chybu a řekl si, že je to již k nevydržení a poprosil ježka, aby zase odešel, protože je jeho byt pro oba velmi malý. Ale ježek se usmál a řekl : „Komu se tu nelíbí, může sám odejít. Já jsem tu spokojen a tak tu zůstanu.“
Naučení :
Nejprve si vždycky rozmysli, koho chceš přijmout do nejbližší společnosti. Mohlo by se ti lehce stát, že bude neslučitelný a že mu budeš pro vlastní škodu ustoupit.
Bajka na měsíc : Ovce a dva berani
Ovce viděla, jak spolu velmi bojovně zápasí dva barani. Napomenula je, aby se uklidnili prosila je však nadarmo. Chtěla je tedy od sebe silou odtrhnout a skočila mezi ně. Ale právě v té chvíli se berani hnali proti sobě. Berani se nesrazili svými hlavami, ale ubohou ovci zmáčkli mezi sebe.
Naučení :
Povinností každého je nabádat k míru, ale byla by hloupost a nerozumnost dělat zprostředkovatele mezi silnými nepřáteli. Lehce by ses mohl stát nevinnou obětí.
Bajka na měsíc : Volavka
Volavka čekala od samého rána u rybníka, aby ulovila něco dobrého. Ve vodě plavali sem a tam kapři, okouni a jiné rozličné ryby, že si mohla dle libosti vybrat. Žádná se jí však nelíbila, na každé našla nějakou chybu a tak dlouho přebírala, až slunce vystoupilo vysoko a ryby odpluly jedna po druhé do hlubin. Volavka by byla ráda, kdyby se ukázal nějaký kpr, ale ani kapr, ani mřenka se neukázala a hladová volavka byla ráda, že v nejbližším bahně ulovila nechutnou a ošklivou žábu.
Naučení :
Máš-li příležitost, dlouho nevybírej. Protože se obyčejně stává, že ten, kdo dlouho vybírá buď přebere nebo nedostane nic.
Bajka na měsíc : Pocestný a bludička
Pocestný uviděl v noci na cestě nedaleko sebe světýlko - bludičku. Šel za ním, sešel však z cesty a probořil se do bahna. „Ó, ty zpropadená prokletá potvoro,“ zvolal. „Musila jsi mě sem nalákat?“
„Já a nalákat ?“ odpoví bludička, „odpusť, ale to si nezasloužím. Ty jsi za mnou šel z dobré vůle. Nikdo jiný než ty sám sobě ti neradil, abys za mnou šel.“
Naučení :
Člověk vždycky rád přičítá vinu v neštěstí někomu jinému. Ale při hlubokém zamyšlení vždy vyjde najevo, že má sám na příčině celého svého neštěstí největší vinu.
Bajka na měsíc : Lživý pastýř
Jeden mladý pastýř měl tu nectnost, že někdy postrašil a vyděsil své společníky. „Vlk, je tu vlk !“ křičel, ale když přispěchali na pomoc ostatní pastýři, stál a smál se.
Několikrát se mu to podařilo, dovedl to však do těch konců, že již mu nikdo nevěřil. A právě v tu dobu se objeví vlk v blízkosti jeho stáda. „Pomozte, bratři, pomozte ! Vlk je tu, opravdu tu je vlk !“ s nářkem volal na své sousedy. Ti ho slyšeli, ale zůstali ve svých chalupách a vlk bez překážky zadávil polovinu pastýřových ovcí.
Naučení :
Chraň se lží víc než ohně - lhářům se nevěří i kdyby mluvili pravdu
Bajka na měsíc : Kavka s cizím peřím
Kavka chtěla z pouhé marnivosti představovat pěknějšího ptákanež byla sama, s blyštícím peřím. Posbírala všechno pestré peří cizích ptáků, zvláště pávů, a tím se ozdobila.
Brzy však vyšla pravda najevo. Ostatní ptáci se na ni vrhli a oškubali jí tu krásu. Kavka ztratila nejen cizí peří, ale i něco z peří vlastního, takže byla po celý další život potupena i u všech ostatní kavek.
Naučení :
Nehonos se cizími přednostmi. Lidé brzy naleznou jejich praého pána a pak se ti zaslouženě odmění.
Zajíce honili psi. Utíkal, co mu síly stačili a ukryl se před nimi do doupěte, kdy přebýval lev. Říká mu : „Vím, koho je toto obydlí a jestliže budeš velkomyslný, kde bych se mohl jistěji ukrýt ? A jestli mě budeš chtít usmrtit, je lepší zemřít rukou tak vznešeného pána než být umořen od hanebných psů.“ Lvovi se zalíbila důvěřivá řeč zajíce, neuškodil mu, ale sestoupil se skály a ustrašení psi utekli pryč.
Naučení :
Máš-li nepřátele ze dvou stran, raději se dobrovolně poddej tomu mocnějšímu – ne vždy, ale častěji bývá velkomyslnější než ten druhý.
Lev uviděl na vysoké a příkré skále kozu a dostal na ni chuť. Řekl jí laskavým hlasem : „Proč se touláš na té neúrodné skále ? Sejdi raději na louku, kde najdeš hojnost trávy, křovin a nejchutnější pastvy.“ „Nechej si své rady pro sebe,“ odpoví mu koza, „nestaráš se mou pastvu, ale o svou vlastní krmi, protože bys mě na rovině mohl lehce ulovit, kdežto skály ti v tom brání.“
Naučení :
Nevěř přetvářené, přátelsky znějící radě potměšilého člověka, a nebo jen velmi málo – radí ti jen pro svůj užitek, nikdy však pro tvůj.
Bajka na měsíc : Čáp a sedlák
Čáp letěl v zástupu jeřábů a divokých husí. Všichni slétli na zem a tam se chytili do tenat, které nalíčil sedlák. Když sedlák přišel, začal se čáp vymlouvat, odvolávat se na svou hloupost a dobré srdce i lásku k lidem a zvlášť se chlubil, že se živí jedině hubením škodlivých brouků a hmyzu. „To je dobře,“ řekne sedlák, „ale teď já soudím tebe s tvou společností, protože přísloví říká : Spolu lapen, spolu souzen.“
Naučení :
Chraň a střez se každých zlých společností, kde právě nevinný musí trpět za vinného.
Bajka na měsíc : Pes a kus masa
Pes s kusem masa v tlamě běžel po lávce přes řeku. Náhodou pohlédl do vody a zdálo se mu, že tam vidí psa, který nese také maso. Dostane strašnou chuť mít i jeho maso pro sebe. Nepoznal, že je to jen jeho obraz, skočil do vody, chňapl po stínu a svůj vlastní kousek masa přitom pustil. A neměl ani maso „cizího“ psa, ani svoje.
Naučení :
Nejdříve si rozmysli, co chceš - nenasycený, který chce mít více, pozbude i to, co ve skutečnosti měl.
Bajka na měsíc : Orel a vrabec
Na větvičce sedí vrabec a vidí orla, jak loví zajíce. Sotva ubohé zvířátko ucítí orlovy pařáty, začne volat o pomoc. Ale nadarmo - orel ho polapil.
„Dobře mu tak,“ volá na něj uštěpačně zlostný vrabčák, „proč jsi neutekl? Tvé rychlé nohy by tě jistě zanesly do křoví.“ Ještě nedomluvil když z nebe sletí luňák a vrabce polapí. A ten také hlasitě, stejně jako zajíc, volá o smilování Ale nadarmo.
Naučení :
Nesměj se neštěstí druhého, může brzy dojít řada na tebe.
Bajka na měsíc : Dvě žabky
Jednou v létě velmi parné horko vysušilo hlubokou kalužinu a dvě žabky, které v ní přebývaly, musely se poohlédnout po jiném obydlí. Došly k velmi hluboké studni, kde bylo ještě dost vody. „Podívej,“ pravila jedna, „co kdybychom chodily dál ? Skočíme dolů !“ „Dobře,“ řekne jí druhá. „Je snadné skočit dolů, ale jak vylezeme, jestliže studna vyschne?“
Naučení :
V každém svém jednání pamatuj na budoucnost. Co ti dnes prospívá, zítra ti může škodit. Jeden starý mudrc řekl : „Dělej co děláš, dělej a pamatuj na konec.
Bajka na měsíc : Havran a liška
Havran ukradl z okna sýr a usedl na vysoký strom. Uviděla ho liška a dostala na sýr chuť. „Ó havrane, kdo se ti vyrovná ?“ pravila roztomile, „tak spanilé peří nemá ani v básních žádný pták a nevím, jestli by mohl být krásnější, kdyby měl tak líbezný i hlas, ale nemáš ty hlásek trochu nakřáplý?“ Polichocený havran se chtěl pochlubit zpěvem, natáhl krk a zakrákal. Ale jakmile otevřel zobák, sýr z něho vypadl. Na to čekala liška, skočila a sýr v ní hned zmizel. Havran utichl až když pochopil, jak mazanou lstí promísila liška svá slova.
© 2008 Skaut Kuřim