Světlušky - děvčata ve věku 6 - 10 let
Vlčata - chlapci ve věku 6 - 10 let
Skautky - děvčata ve věku 11 - 15 let
Skauti - chlapci ve věku 11 - 15 let
Rangers - děvčata ve věku 15 - 18 let
Roveři - chlapci ve věku 15 - 18 let
Základním prvkem celoročního programu jsou schůzky, které se konají jednou týdně. Děti zde zažijí spoustu her, při kterých mohou uplatnit svou fantazii, zábavnou formou se učí praktickým dovednostem, setkávají se s partou dobrých kamarádů. Jednou za měsíc připravujeme jedno- i vícedenní výpravy pěší, vodácké i lyžařské a o prázdninách letní tábor.
Vedení oddílů je svěřeno dospělým vedoucím, ale i mladší členové mají možnost podílet se na přípravě programu - díky kvalitním kurzům jsou schopni vést skupinku svých vrstevníků - družinu. Učí se tak zodpovědnosti a týmové spolupráci.
Skautské hnutí existuje ve 214 zemích a má téměř 40 milionů členů. Je největší mezinárodní organizací pro děti a mládež. V České republice sdružuje 51 tisíc členů.
Pojmenování skaut nebo a junák ?
Slovo „skaut“ je českou podobou anglického pojmenování „scout“, které má však v angličtině řadu významů. V našem případě značí v původním významu „zvěd“, „průzkumník“, „pátrač“, to znamená ten, kdo je poslán kupředu od vojenského tělesa získat informace o nepříteli. Původ anglického výrazu je ve francouzském slovese „escouter“ nebo v latinském „auscultare“, což značí naslouchat, tedy v širším slova smyslu i zjišťovat a zvídat. Označení vojenských zvědů jako skauti zobecnělo zejména v bojích s Indiány v Severní Americe, u kterých byli zvědové důležitým bojovým činitelem a kteří konali službu i v armádách bělochů. Odtud také vešla do podvědomí stopařská funkce těchto skautů, takže se vžil i poměr skaut - stopař. Vojenské zvědy organizoval v britské armádě v Indii a Jižní Africe také zakladatel světového skautingu Robert Baden-Powell. Když organizoval výchovu hochů, pěstoval u nich vlastnosti skautů - bystrost, důvtip, schopnost usuzovat, pamatovat.
U nás bylo od počátku skautingu slovo „skaut“ užíváno v této počeštěné podobě, na rozdíl od tolika anglických slov např. ve sportu. První používal tohoto slova Antonín Benjamín Svojsík, v článcích, kterými informoval českou veřejnost o „skautingu“. Vedle odvozeniny „skautování“ používané Svojsíkem, se objevily u různých pedagogů i jiné, nevžité, jako „skautovský“, ve „skautech“.
Svojsík počešťuje skauting, snaží se najít i vhodné české označení za anglické „skaut“. Přijal návrh příznivce skautingu, zemského školního inspektora Františka Bílého název „junák“ jako označení mladého, silného a ušlechtilého muže. Slovo „junák“ je do češtiny převzato ze srbochorvatšiny a pochází z pravoslavného „jun“. Jako označení mladého muže souvisí s latinským „junior“ a německým „jung“. Stejného původu je i staročeské „junoch“ a z něho novočeské „jinoch“. Nevžila se Svojsíkem navrhovaná označení stupňů „jun“ a „junáček“, stejně jako slov „junstvo“ a „junačení“.
Za slovy se skrývá mnoho, bratru Svojsíkovi jsme vděčni za skauting - junáctví.