Skaut Kuřim

Přeskočit na hlavní menu - Přeskočit na podmenu

Úvodní stránka


Vítejte na stránkách Junáka – český skaut, středisko Kuřim, z.s.
 

Kdo jsme
 Činnost současného střediska Junáka byla obnovena na začátku roku 1990 a naší členskou základnou od té doby do současnosti prošlo přes 350 dětí. V současné době má středisko 4 výchovné jednotky a cca 80 členů z řad dětí i dospělých. Ke své činnosti využíváme vlastní klubovnu postavenou na zahradě ZŠ ul. Komenského. Stavba byla prováděna zčásti dodavatelsky a zčásti svépomocí brigádnickou činností dětí, jejich rodičů a dospělých vedoucích v letech 1993 až 2000, po postupném vybudování přípojek inženýrských sítí jsme ji začali využívat již od roku 1994.

Nejsme specializovaným oddílem, umožňujeme "ochutnávky" z co nejširšího okruhu lidských činností. Každý si tak může najít něco pro sebe, zjistit, co ho baví a objevit svoje schopnosti.

Děti jsou organizovány do chlapeckého oddílu s 5 družinami a dívčího oddílu se 2 družinami. Družiny se schází 1 x týdně. Pravidelně se účastníme skautských závodů jak pro starší skauty a skautky, tak i pro naše nejmladší členy a členky, soutěživost našich členů podporujeme pořádáním vlastních závodů a turnajů. V době pracovního volna pro děti pořádáme 1 x měsíčně výlety – družinové a celostřediskové, v závislosti na roční době 1/2 až 2 1/2 denní do blízkého i vzdálenějšího okolí. Za současných 17 let činnosti (2006) jsme pořádali 16 letních táborů, z nichž 15 posledních jsme strávili v pěkném prostředí rybníků u Horní Cerekve v okrese Pelhřimov. Toto tábořiště je již pro kuřimské skauty tradiční, neboť se zde konaly tábory skautů a skautek z našeho města v létech 1969 - 70. O stručném průřezu naší činností je možno se informovat na kuřimském nám. Osvobození, kde máme umístěnou vývěsní skříňku.

  
Kde nás najdete
 
Město Kuřim má cca 9.600 obyvatel a leží cca 20 km severozápadně od města Brna v Jihomoravském kraji, v podhůří Českomoravské vysočiny, nalézá se v kotlině ohraničené Kuřimskou horou, Cimperkem, Zlobicí a Babím lomem. Dnešní Kuřim je největším průmyslovým centrem okresu Bmo-venkov a spádovým městem kuřimského regionu.
Mapa 1                 Mapa 2
 
 
Kuřim je atraktivní i svou polohou, snadno dostupné jsou turisticky zajímavé oblasti Moravského krasu s řadou nádherných krápníkových jeskyní, zámky v Lysicích a Rájci Jestřebí, hrad Pernštejn, město Brno, Brněnská přehrada s hradem Veveří, poutní kostel a klášter ve Vranově a oddychové oblasti Českomoravské vysočiny. Kuřim má s uvedenými místy dobré vlakové nebo autobusové spojení. Je i výhodným východištěm cyklistických výletů. Na své si zde přijdou i milovníci přírody, přírodní rezervace se zvláště chráněnými
druhy rostlin obklopují město ze všech stran.
 
 
 
 
Čím se zabýváme
   Podstatou a cílem naší organizace je rozvoj osobností dětí po stránce mravní, intelektuální, sociální, zdravotní a tělesné, vytváření životního stylu s kladným vztahem k lidem, společnosti, k sobě samým, vytváření podmínek pro rozvoj poznání a dovedností dětí, vytváření a prohlubování pozitivního vztahu k přírodě poznáváním a ochranou přírody, pobytem v přírodě a zabezpečení činnosti dětí mimo školu a rodinu ve všední dny, v době pracovního volna i o prázdninách.
Skauting naplňuje volný čas dětí a mládeže od 6 do 18 let. Program je přizpůsoben potřebám jednotlivých věkových kategorií. Nabízíme rozmanité zážitky těmto věkovým kategoriím :
 
Světlušky          - děvčata ve věku   6 - 10 let
Vlčata               - chlapci ve věku    6 - 10 let
Skautky            - děvčata ve věku  11 - 15 let
Skauti               - chlapci ve věku   11 - 15 let
Rangers            - děvčata ve věku  15 - 18 let
Roveři               - chlapci ve věku   15 - 18 let
 
Základním prvkem celoročního programu jsou schůzky, které se konají jednou týdně. Děti zde zažijí spoustu her, při kterých mohou uplatnit svou fantazii, zábavnou formou se učí praktickým dovednostem, setkávají se s partou dobrých kamarádů. Jednou za měsíc připravujeme jedno- i vícedenní výpravy pěší, vodácké i lyžařské a o prázdninách letní tábor.
Vedení oddílů je svěřeno dospělým vedoucím, ale i mladší členové mají možnost podílet se na přípravě programu - díky kvalitním kurzům jsou schopni vést skupinku svých vrstevníků - družinu. Učí se tak zodpovědnosti a týmové spolupráci.
Skautské hnutí existuje ve 214 zemích a má téměř 40 milionů členů. Je největší mezinárodní organizací pro děti a mládež. V České republice sdružuje 51 tisíc členů.
 
 
 Pojmenování skaut nebo a junák ?
 Slovo „skaut“ je českou podobou anglického pojmenování „scout“, které má však v angličtině řadu významů. V našem případě značí v původním významu „zvěd“, „průzkumník“, „pátrač“, to znamená ten, kdo je poslán kupředu od vojenského tělesa získat informace o nepříteli. Původ anglického výrazu je ve francouzském slovese „escouter“ nebo v latinském „auscultare“, což značí naslouchat, tedy v širším slova smyslu i zjišťovat a zvídat. Označení vojenských zvědů jako skauti zobecnělo zejména v bojích s Indiány v Severní Americe, u kterých byli zvědové důležitým bojovým činitelem a kteří konali službu i v armádách bělochů. Odtud také vešla do podvědomí stopařská funkce těchto skautů, takže se vžil i poměr skaut - stopař. Vojenské zvědy organizoval v britské armádě v Indii a Jižní Africe také zakladatel světového skautingu Robert Baden-Powell. Když organizoval výchovu hochů, pěstoval u nich vlastnosti skautů - bystrost, důvtip, schopnost usuzovat, pamatovat.
  U nás bylo od počátku skautingu slovo „skaut“ užíváno v této počeštěné podobě, na rozdíl od tolika anglických slov např. ve sportu. První používal tohoto slova Antonín Benjamín Svojsík, v článcích, kterými informoval českou veřejnost o „skautingu“. Vedle odvozeniny „skautování“ používané Svojsíkem, se objevily u různých pedagogů i jiné, nevžité, jako „skautovský“, ve „skautech“.
 Svojsík počešťuje skauting, snaží se najít i vhodné české označení za anglické „skaut“. Přijal návrh příznivce skautingu, zemského školního inspektora Františka Bílého název „junák“ jako označení mladého, silného a ušlechtilého muže. Slovo „junák“ je do češtiny převzato ze srbochorvatšiny a pochází z pravoslavného „jun“. Jako označení mladého muže souvisí s latinským „junior“ a německým „jung“. Stejného původu je i staročeské „junoch“ a z něho novočeské „jinoch“. Nevžila se Svojsíkem navrhovaná označení stupňů „jun“ a „junáček“, stejně jako slov „junstvo“ a „junačení“.
Za slovy se skrývá mnoho, bratru Svojsíkovi jsme vděčni za skauting - junáctví.
 
 
 
 

Hlavní menu

Podmenu

 

© 2008 Skaut Kuřim